ТЕХНИКУМ ТАУРУНУМ

Форум студената ВИШСС Техникум Таурунум
Данас је 17 Јул 2019, 21:37

Сва времена су у UTC + 1 сат

Пошаљи нову тему Одговори на тему  [ 13 порука ]  Иди на страницу 1, 2  Следећа
Аутору Порука
ПорукаПослато: 16 Нов 2010, 22:45 
Није на вези
Корисников грб

Придружен: 04 Мар 2010, 22:17
Поруке: 8
Место: Панчево
Ваш статус у Школи:: Дипломац
Скупштина је усвојила 29.06.2010. године измене и допуне закона о високом образовању. Кад сам недавно прелиставао те измене запало ми је за око следеће:

"Члан 31.
У члану 127. додаје се нови став 1. који гласи:
„Стручни, академски, односно научни назив стечен према прописима који су важили до ступања на снагу овог закона, у погледу права која из њега произлазе, изједначен је са одговарајућим стручним, академским, односно научним називом утврђеним овим законом, и то:
1) стручни назив стечен завршавањем:
- студија на вишој школи, у трајању до три године, изједначен је са стручним називом из члана 95. став 3. овог закона,"

односно изједначен је са овим:

"Члан 25.
Члан 95. мења се и гласи:
Лице које заврши основне струковне студије стиче стручни назив са назнаком звања првога степена струковних студија из одговарајуће области."

То је став 3. остало сам избацио јер нам није битно за ову причу. Као што видите сви који су завршили студије по старом, тј вишу школу изједначавају се у погледу права са новим звањима.

Е сад ми се намећу неколико закључака и питања. Прво, сад смо сигурни да ће струковни инжењери бити VI степен, ту нема дилеме. Друго, веома озбиљно питање за управу школе, ако су ове измене закона усвојене 29.06. на основу чега је наставно научно веће школе израдило онај документ о "ЕКВИВАЛЕНТНОСТ ПРЕДМЕТА И ПРЕДМЕТИ КОЈИ СЕ МОГУ ПРИЗНАТИ ПО ПРОГРАМУ СТУДИЈА ТЕХНИКУМА ТАУРУНУМ -ВИШСС У ОДНОСУ НА ПРЕДМЕТЕ ИЗ ПРОГРАМА СТУДИЈА ВИШЕ ТЕХНИЧКЕ МАШИНСКЕ ШКОЛЕ БЕОГРАД-ЗЕМУН И ТО ПО ПЕРИОДИМА ВАЖНОСТИ НАСТАВНИХ ПЛАНОВА ВИШЕ ТЕХНИЧКЕ МАШИНСКЕ ШКОЛЕ
(1993/94 до 2006/2007; 1990/91 до 1992/93; 1984/85 до 1989/90; 1975/76 до 1983/84.)" из којег је проистекло 18.10. "ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ДИПЛОМИРАНЕ СТУДЕНТЕ ВИШЕ ТЕХНИЧКЕ МАШИНСКЕ ШКОЛЕ БЕОГРАД-ЗЕМУН О УСЛОВИМА И НАЧИНУ ЗА СТИЦАЊЕ ДИПЛОМЕ НА ОСНОВНИМ СТРУКОВНИМ СТУДИЈАМА".

Да ли управа школе покушава да превари оне који су завршили вишу школу па сад хоће диплому струковног инжењера, да им извуче коју пару, а закон горе изједначава права. Ово су веома озбиљна питања.
Рецимо ја сам 2004. завршио школу и сад сам размишљао да упишем струковну специјализацију, и мислио сам да ћу морати да дам прво разлику испита да би се прилагодио новом систему студија, али по овим изменама очито је да ћу моћи директно да упишем специјализацију јер закон изједначује права онима који су завршили вишу и високу школу. Видећемо какав ће бити став школе по овом питању и да ли ће епилог на крају имати на суду.
Молио бих вас за ваше коментаре.

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 17 Нов 2010, 01:45 
Није на вези
Форумаш од поверења
Корисников грб

Придружен: 19 Јан 2010, 14:26
Поруке: 148
Место: Земун
Ваш статус у Школи:: Студент III године
Горе си навео:

1) стручни назив стечен завршавањем:
- студија на вишој школи, у трајању до три године, изједначен је са стручним називом из члана 95. став 3. овог закона,"

Студије на ВТМШ трајале су две и по године, пет семестара.

Не верујем да би незаконито радили неке ствари. То ти је најбоље да се распиташ у студентској служби или да закажеш разговор код директора. Опет понављам, колико ја знам, на Техникуму је све рађено легално укључујући и период док је био назив ВТМШ. Погледај само колико се дуго чека и чекало за специјалистичке струковне студије. Друге високе школе жњ реномеа су то увеле пре годину-две. Нису код нас баш толико зинули за паре, то је неко моје мишљење.

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 17 Нов 2010, 07:45 
Није на вези
Корисников грб

Предлози показују просторне, временске, узрочне и разне друге односе између предмета и појава, а стоје испред именица и личних заменица које се налазе у одређеном падежу.
"у трајању до три године"
"у трајању од три године"

У изменама закона стоји до три године и можда је то штампарска грешка али је она прихваћена у Скупштини тако да је постала саставни део закона.
Ajsi пише:

Студије на ВТМШ трајале су две и по године, пет семестара.

Две и по године спадају у категорију до три године. Да је законодавац хтео изричито да каже три године по старом три године по новом онда би то звучало овако: "- студија на вишој школи, у трајању од три године, изједначен је са стручним називом из члана 95. став 3. овог закона"

Ajsi пише:
Не верујем да би незаконито радили неке ствари. То ти је најбоље да се распиташ у студентској служби или да закажеш разговор код директора. Опет понављам, колико ја знам, на Техникуму је све рађено легално укључујући и период док је био назив ВТМШ. Погледај само колико се дуго чека и чекало за специјалистичке струковне студије. Друге високе школе жњ реномеа су то увеле пре годину-две. Нису код нас баш толико зинули за паре, то је неко моје мишљење.

У последњих пар година је било много случајева да и велики државни факултети раде противзаконите ствари. Најдрастичнији пример је везан за одлуку Скупштине о тумачењу закона везаног за дипломирани и мастер. За то је неко требао да иде у затвор, јер превара је кривично дело.
Што се мене тиче немам намеру да долазим у школу, а поготово не да причам са женама из студентске службе. Видећу да се посаветујем са правником, јер ипак ја нисам правник па можда сам нешто погрешно протумачио. И видећу каква је могућност да се добије појашњење из ресорног министарства. И мораћу да проверим како је тачно изашло у службеном гласнику, јер сам ја користио документ који је доступан на сајту Скупштине Србије.

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 17 Нов 2010, 08:30 
Није на вези
Форумаш од поверења
Корисников грб

Колега Панићу, такође сам покушао да одгонетнем ово до три године.
До 2007. године смо имали више школе, после тога су оне прерасле у високе школе струковних студија. Примера ради ВЕТШ - Виша електротехничка школа у Војводе Степе је трајала три године - шест семестара. Исто тако је и Виша медицинска у Земуну трајала три године - шест семестара а наша ВТМШ - Виша Техничка Машинска Школа трајала је две и по године - пет семестара. Не могу сад баш тачно да се сетим колико сте ви испита имали на ВТМШ, претпостављам око 21 до 23 за тих пет семестара, па се због тога ради и прелазак на Техникум Таурунум, тј. испит-два + завршни рад, мада видим да за старије студенте из осамдесетих има да се ради 5-6 испита са завршним радом да би се добила диплома ТТ. Тиме се наиме врши попуна ЕСПБ бодова који вама фале до цифре од 180.
Добро се распитајте шта значи та ставка у изменама и допунама закона о високом образовању.
Опет понављам, не верујем да би се у школи било шта радило и спроводило мимо закона.

Иначе читао сам и претходни закон о високом образовању и ове измене и допуне закона о високом образовању - одлепио сам начисто.

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 18 Нов 2010, 09:13 
Није на вези
Корисников грб

Твоје тумачење је занимљиво, ти исприча целу причу, те ови три године од 2007., те они од неке друге године итд. Занимљиво је како ти тумачиш само једну реченицу која је поприлично јасна и недвосмислена. Ипак синоћ сам био по правни савет и неке ствари су ме изненадиле. Као прво нисам био једини којег је интересовало баш ово питање, јер су им се пре две недеље обратили са истим питањем. Иначе како сам сазнао ради се о групи која је завршила БПС. Добио сам образложење да су ове измене и допуне закона о високом образовању недвосмислено изједначиле права нас инжењера по старом и ових нових струковних. Али школа има право да прописује начин замене дипломе, па самим тим и тај допунски програм. Али најважније је да су права изједначена и то се односи на сва права како приликом запошљавања, тако приликом наставка образовања.

Е сад шта је ту битно, школа може да врши тај допунски програм, то се каже и законом:
"Лице из става 1. овог члана може тражити од високошколске
установе у којој је стекло назив да му у поступку и под условима прописаним
општим актом високошколске установе, а у складу са критеријумима за
усклађивање стечених назива које прописује Конференција универзитета,а
односно Конференција академија струковних студија, утврди да раније стечени
назив одговара неком од назива из члана 95. овог закона"

То је ок. Мене и није интересовало да мењам диплому. Али пошто су ми изједначена права са струковним инжењерима онда би морао под истим условима да имам право уписа на специјализацију. Иста аналогија је и са онима који су завршили факултете по старом па су по правима изједначени са мастером, па су биле шпекулације да ли могу они директно да упишу докторске студије или не.
Ево одговора:
"III ОПШТИ УСЛОВИ КОНКУРСА
На студијске програме докторских академских студија могу се уписати:
- лица која су стекла, или стекну VII-1 степен према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању, уколико су завршили основне студије са
просечном оценом најмање 8 (осам) и уколико није другачије утврђено посебним условима уписа на одређени студијски програм."
Ово је део конкурса за докторске студије саобраћајног факултета.

Још једна битна ствар. Стално се везијеш за трајање студија. Види нови систем је замишљен тако да просечан студент има толико оптерећење и толики обим градива да може у року да заврши студије. Значи кључан је обим, а не дужина трајања студија.На пример математика је по старом трајала два семестра са фондом 2+2, а сада траје један семестар 3+3, из чега се види да ви по новом радите скраћени курс математике. Било би заиста занимљиво да се изврши упоређивање старог и новог програма и то по основу фонда часова, а не броја испита. Па де се види колике су те разлике. Уосталом док сам студирао нисам познавао никога, а ни чуо за некога ко је завршио ову нашу школу за 2,5 година, увек је то било више. Било би занимљиво да неко наведе ако зна који је био просек студирања пре ове реформе.

Што се школе тиче она ради по закону, али је крајње некоректно и неморално да узимају новац за допунски програм када се њиме апсолутно ништа не добија, права остају иста као и степен стручности. А за специјализацију ћемо да видимо. Кад изађе конкурс има да се пријавим, па кад ме одбију онда ћу да предузмем одрежене правне мере. Наравно сад се трудим да контактирам колеге из генерације да би то било масовније. Видећемо нашта ће то све изаћи.

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 08 Дец 2010, 17:16 
Није на вези
Форумаш од поверења
Корисников грб

panic пише:
Што се школе тиче она ради по закону, али је крајње некоректно и неморално да узимају новац за допунски програм када се њиме апсолутно ништа не добија, права остају иста као и степен стручности. А за специјализацију ћемо да видимо. Кад изађе конкурс има да се пријавим, па кад ме одбију онда ћу да предузмем одрежене правне мере. Наравно сад се трудим да контактирам колеге из генерације да би то било масовније. Видећемо нашта ће то све изаћи.

И шта се на крају од свега овога догодило колега Панићу?

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 10 Дец 2010, 10:30 
Није на вези

Придружен: 03 Сеп 2010, 07:00
Поруке: 2
Место: Beograd
Ваш статус у Школи:: Студент II године
Bilo bi veoma interesantno da nam neko sada konačno kaže da li se dobija VI ili VII stepen po završetku TT!!!! ;)

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 10 Дец 2010, 12:50 
Није на вези
Форумаш од поверења
Корисников грб

Колега Игоре Н.
Степеновање више не постоји. Послодовци често користе те термине, па кад имаш завршене и специјалистичке струковне студије они те третирају као да имаш завршену вишу школу. Надлежно министарство мора да изврши систематизацију радних места. На пример, лице за заштиту од пожара фабрике лекова Галеника може бити неко ко има 180 ЕСПБ ( основне струковне студије ), лице за заштиту од пожара Лекова, Пестицида и Клирита може бити лице које има завршене студије у обиму од 240 ЕСПБ ( специјалистичке струковне студије ), а лице за заштиту од пожара свих горе наведених + Галеника Магмасил може бити лице које има завршене студије у обиму од 300 ЕСПБ ( струковни и академски мастер ). Иако знам да Галеника више није оур и да свако предузеће послује посебно као д.о.о. , а.д. или како већ, намерно сам ово навео да вам појасним како би то требало да изгледа у будућности. ;)

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 09 Мај 2011, 18:58 
Није на вези
Корисников грб

Ajsi пише:
И шта се на крају од свега овога догодило колега Панићу?

Једном речју ништа. Ова држава све више личи на дивљи запад, па сам мислио да опашем два револвера и да ставим каубојски шешир, чисто да би се уклопио. Шалу на страну, хтео сам да се организујем са пар колега па да се заједно боримо, али је било мало времена, а и тешко је покренути људе на било какву акцију. А ја нисам био рад да се борим сам. У међувремену сам ревидирао своје планове, тако да сам на крају одустао од струковне специјализације. У сваком случају стојим и даље иза сваке написане речи у овој теми, и даље мислим да је школа некоректна.

Али ипак сам захвалан нашој школи што ми је помогла да напоком преломим. У почетку сам се двоумио да ли да се посветим безбедности саобраћаја или логистици, и одлучио сам се за ово прво. У међувремену много сам се разочарао у озбиљност државе у тој области, па онда школа , али кад сам све ставио на папир и упоредио однос уложеног рада, цене и онога што добијам за то више двојбе није било. Уписао сам факултет за пословне студије (на Мегатренду) пре три године и сад сам на самом крају (још један испит). Нисам то помињао јер нисам мислио да је битно, али ми је дало могућност да упишем мастер на ФОН-у из инжењерског и операционог менаџмента и то студијско подручје из рачунарски интегрисане производње и логистике. Пет испита и мастер рад нешто око 1200 евра. Свих пет испита оно што ме занима, право у центар. На Техникум Таурунуму три испита и завршни рад око 400 евра, па на специјализацији седам испита плус специјалистички рад око 1000 евра (укупно нешто преко 1400 евра), а од ових десет испита само четири су она права, остало је нажалост губљење времена. Уз дупло мање рада цењенија диплома, а трошкови су исти (на ФОН-у има и додатних трошкова). Једино морам да спремим пријемни за мастер, али то није тако компликовано.
Ипак постоји мала жал што није у питању безбедност, али морам да поступим мудро.

Извињавам се на закаснелом одговору, али изгубили су се разлози зашто би уопште долазио на овај форум, тако да се опраштам са вама. Све најбоље.

Врх
 Профил  

ПорукаПослато: 09 Мај 2011, 19:46 
Није на вези
Форумаш од поверења
Корисников грб

Поздрав и свако добро. ;)

Врх